Zarys historyczny Gimnazjum nr 2 w Chojnicach

Budynek mieszcz─ůcy Gimnazjum nr 2 (tzw. "dwójk─Ö") w Chojnicach wzniesiono przy ulicy Szpitalnej, w pobli┼╝u czternastowiecznych murów obronnych. Budow─Ö szko┼éy z czerwonej prasowanej ceg┼éy rozpocz─Öto w 1881 roku - oddano do u┼╝ytku w 1889 roku. Szko┼é─Ö pocz─ůtkowo nazywano "czerwon─ů szko┼é─ů dla dziewcz─ůt". Powsta┼éa ona w czasie nasilenia przez kanclerza Rzeszy Niemieckiej, Ottona von Bismarcka, walki z polsko┼Ťci─ů.

W latach 1906-1907 na terenie Pomorza Gda┼äskiego wybuch┼é strajk szkolny i swym zasi─Ögiem obj─ů┼é wiele szkó┼é w powiecie chojnickim. Strajk szkolny sta┼é si─Ö przejawem walki rodziców i dzieci o nauczanie j─Özyka polskiego i religii w j─Özyku ojczystym. Ostatecznie kary cielesne, a tak┼╝e pieni─Ö┼╝ne, z┼éama┼éy opór dzieci.

Po kapitulacji Niemiec w 1918 roku nast─ůpi┼éa repolonizacja szkolnictwa. W ci─ůgu roku uruchomiono w Chojnicach wszystkie szko┼éy uprzednio dzia┼éaj─ůce w pa┼ästwie pruskim, do których wprowadzono polskie programy nauczania.

Ju┼╝ w pierwszych latach niepodleg┼éo┼Ťci w budynku "czerwonej szko┼éy" utworzono "7-klasow─ů Publiczn─ů Szko┼é─Ö Powszechn─ů" dla dziewcz─ůt, nast─Öpnie Szko┼é─Ö Wydzia┼éow─ů. W gmachu mie┼Ťci┼éo si─Ö tak┼╝e Miejskie Gimnazjum ┼╗e┼äskie i Koedukacyjna Szko┼éa Handlowa. Jej dyrektorem zosta┼é Henryk Kozubski.

Druga wojna ┼Ťwiatowa przerwa┼éa funkcjonowanie szko┼éy - w Chojnicach zamkni─Öto na pi─Ö─ç i pó┼é roku wszystkie polskie placówki o┼Ťwiatowe, a dzieci by┼éy zmuszone ucz─Öszcza─ç do szkó┼é niemieckich, gdzie wydzielono dla nich specjalne klasy. Okupant przyst─ůpi┼é do niszczenia polskiej kultury i nauki. Zlikwidowano szkolne ksi─Ögozbiory. Wielu polskich nauczycieli aresztowano, zamordowano lub zes┼éano do obozów koncentracyjnych. W odpowiedzi na wrog─ů polityk─Ö okupanta rozpocz─Ö┼éo si─Ö zorganizowane na szerok─ů skal─Ö tajne nauczanie, którym kierowa┼éa w powiecie chojnickim Franciszka Szablewska.

W budynku "czerwonej szko┼éy" niemieckie w┼éadze okupacyjne umie┼Ťci┼éy szpital polowy.

Wznowienie normalnej nauki nast─ůpi┼éo ju┼╝ 15 marca 1945 roku. Szko┼éa by┼éa zniszczona, bez okien. Nie by┼éo pomocy naukowych, a cz─Östo brakowa┼éo tablic i ┼éawek. Nie zrazili si─Ö tym jednak nauczyciele. Dzi─Öki ich zaanga┼╝owaniu, pomocy spo┼éecznej i nowych w┼éadz miejskich w szkole przeprowadzono kapitalny remont, uzupe┼éniono bibliotek─Ö, zakupiono brakuj─ůcy sprz─Öt. Na pocz─ůtku lat pi─Ö─çdziesi─ůtych poprawi┼éa si─Ö baza lokalowa. Utworzono kilka gabinetów przedmiotowych. Dokonano radiofonizacji szko┼éy. Przeprowadzono równie┼╝ zmiany w metodach nauczania. Z biegiem czasu "dwójka" sta┼éa si─Ö jedn─ů z najlepiej funkcjonuj─ůcych szkó┼é w mie┼Ťcie.

Wielkie zmiany w szkole przeprowadzi┼éa reforma o┼Ťwiaty z 1961 r. Wprowadzi┼éa ona 8-klasow─ů szko┼é─Ö podstawow─ů. Równocze┼Ťnie nast─ůpi┼é wzrost liczby uczniów szko┼éy. W gmachu mie┼Ťci┼éy si─Ö jednocze┼Ťnie: szko┼éa podstawowa, szko┼éa zawodowa stacjonarna i dla pracuj─ůcych oraz Technikum Mechaniczne.

W po┼éowie 1975 r. podj─Öto ambitny projekt rozbudowy szko┼éy. W ci─ůgu kilku miesi─Öcy szko┼é─Ö przebudowano w nowoczesnym stylu architektonicznym. Usuni─Öto spadzisty dach, dobudowano trzecie pi─Ötro. Wzros┼éa liczba sal lekcyjnych. Zainstalowano centralne ogrzewanie. Szko┼éa otrzyma┼éa now─ů elewacj─Ö. Powi─Ökszono boisko szkolne.

W 1976 roku rozpocz─Ö┼éy si─Ö zaj─Öcia w wyremontowanej szkole, która mie┼Ťci┼éa tylko Szko┼é─Ö Podstawow─ů nr 2. 7 pa┼║dziernika 1983 roku odby┼éa si─Ö w szkole wielka uroczysto┼Ť─ç. Nadano szkole imi─Ö p┼éka Zbigniewa Za┼éuskiego.

W latach dziewi─Ö─çdziesi─ůtych szko┼éa zosta┼éa wyposa┼╝ona w nowoczesne ┼Ťrodki dydaktyczne w postaci pracowni informatyki. Dla potrzeb fizycznego rozwoju m┼éodzie┼╝y zbudowano sal─Ö gimnastyczn─ů. Powsta┼éa si┼éownia, nowe sanitariaty, zmodernizowano centralne ogrzewanie. W maju 1999 roku szko┼éa uzyska┼éa dost─Öp do internetu. Nauczyciele przyj─Öli do swoich programów nauczania i wychowania zagadnienia ochrony ┼Ťrodowiska naturalnego. Zainteresowanie ekologi─ů przybra┼éo charakter czynny.

Od wrze┼Ťnia 1999 roku rozpocz─Öto realizacj─Ö reformy szkolnej w klasach I-III i IV szko┼éy podstawowej oraz w I klasie gimnazjum. W pierwszym roku istnienia Gimnazjum nr 2 powsta┼éo 12 oddzia┼éów. W nast─Öpnych latach szkolnych tworzono co roku 7-8 klas pierwszych. Najtrudniejszy etap funkcjonowania szko┼éy przypad┼é na istnienie w jednym budynku 6-letniej szko┼éy podstawowej, gimnazjum i klas VIII 8-letniej szko┼éy podstawowej. W roku szkolnym 2003/2004 Szko┼éa Podstawowa nr 2 wygas┼éa. Obecnie w budynku mie┼Ťci si─Ö Gimnazjum nr 2.

oprac.
mgr Wiesława Gołuńska