Na pocz─ůtku roku szkolnego nasza szko┼éa otrzyma┼éa dotacj─Ö na zakup ksi─ů┼╝ek
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Zebrali┼Ťmy od uczniów informacje, jakie ksi─ů┼╝ki powinny znale┼║─ç si─Ö na pó┼ékach naszej biblioteki. Przez nast─Öpnych kilka miesi─Öcy dokonywali┼Ťmy zakupów, realizuj─ůc te postulaty. Zach─Öcajcie swoje dzieci do czytania. Czytajcie z dzie─çmi.

„Czytanie ksi─ů┼╝ek to najpi─Ökniejsza zabawa jak─ů sobie ludzko┼Ť─ç wymy┼Ťli┼éa"
(W. Szymborska)

Stajemy si─Ö spo┼éecze┼ästwem, które coraz mniej czyta. Fakt ten spowodowany jest dominacj─ů, telewizji i innych mediów elektronicznych zast─Öpuj─ůcych czytanie. Wed┼éug ostatnich bada┼ä 42% Polaków deklaruje brak zainteresowania ksi─ů┼╝k─ů. Wyniki te s─ů niepokoj─ůce, poniewa┼╝ cz┼éowiek wychowany tylko przez „szklany ekran" funkcjonuje zupe┼énie inaczej ni┼╝ ten, który czyta ksi─ů┼╝ki. Dlaczego? Poniewa┼╝ czytanie bardzo pozytywnie wp┼éywa na rozwój cz┼éowieka.

Czytelnictwo to wa┼╝na sfera w ┼╝yciu dzieci, m┼éodzie┼╝y, ludzi doros┼éych. Rozwija wra┼╝liwo┼Ť─ç estetyczn─ů, wp┼éywa na rozwój intelektualny, kszta┼étuje wyobra┼║ni─Ö i postaw─Ö twórcz─ů, rozwija ┼╝ycie emocjonalne, ma bardzo du┼╝e znaczenie w dziedzinie wychowania spo┼éecznego.

Czytanie uczy my┼Ťlenia, pobudza wyobra┼║ni─Ö. Telewizja nie pozwala nam na samodzielne my┼Ťlenie. Wszystko mamy podane: sceneri─Ö, mimik─Ö, ton g┼éosu. Niczego nie musimy sobie wyobra┼╝a─ç. Czytaj─ůc mamy du┼╝o wi─Öcej mo┼╝liwo┼Ťci i swobody. Sami kierujemy akcj─ů, nadajemy wygl─ůd bohaterom. Wszystko wygl─ůda tak jak zechcemy. Dobra ksi─ů┼╝ka porusza i o┼╝ywia umys┼é.

Czytanie wyrabia cierpliwo┼Ť─ç. Telewizja to bardzo szybki przekaz informacji. W ksi─ů┼╝ce, odwracaj─ůc kartki, stopniowo wchodzimy w narracj─Ö. Krok po kroku staramy si─Ö zrozumie─ç tre┼Ť─ç. Tempo czytania zale┼╝y od nas. W ka┼╝dej chwili mo┼╝emy wróci─ç do pewnych rzeczy, przemy┼Ťle─ç je , nawet najistotniejsze sprawy zaznaczy─ç.

Powinni┼Ťmy wi─Öc utwierdza─ç dzieci w przekonaniu, ┼╝e czytanie jest mobilizuj─ůce, po┼╝─ůdane i m─ůdre - z pewno┼Ťci─ů przyniesie im du┼╝o po┼╝ytku, a korzy┼Ťci wynikaj─ůce z czytania pozwol─ů na osi─ůganie lepszych wyników w szkole.

Co zatem daje czytanie?

- Uczy my┼Ťlenia, pomaga w zrozumieniu ludzi, ┼Ťwiata i siebie.

- Niezwykle stymuluje rozwój mózgu, rozwija j─Özyk i wyobra┼║ni─Ö.

- Uczy warto┼Ťci moralnych, wp┼éywa na zmian─Ö postaw.

- Kształtuje nawyk czytania na całe życie.

- Chroni przed uzale┼╝nieniem od telewizji.

Czytajmy wi─Öc, czytajmy razem, osobno, czytajmy komu┼Ť i dla siebie, bo jak powiedzia┼é Kornel Makuszy┼äski: „Cz┼éowiek wi─Ödnie bez dobrej ksi─ů┼╝ki, jak wi─Ödnie kwiat bez s┼éo┼äca".

Zapraszamy do wypo┼╝yczania ksi─ů┼╝ek